Starostlivosť o bonsaje 

Úvahy a skúsenosti
 
Bonsaje som si zamiloval na jar 2015 a očarili ma hlavne bonsajové krajinky - penjingy, ako ich volajú v Číne, alebo Saikei v Japonsku.
Ihneď som začal intenzívne študovať všetky informácie, ktoré som našiel a to v tejto dobe rýchleho a ľahkého prístupu k informáciam nebol žiadny problém.
Knihy, fóra, blogy svetových bonsajistov, ale aj lokálnych nadšencov ich ponúkajú nespočetné množstvo.
Začiatočník sa v nich zo začiatku ľahko stratí - no keď vytrvá, zistí, že to nie je žiadna raketová veda. No medzi správnymi informáciami koluje aj mnoho povier a aj vyslovene zlých rád z dôb, keď internet ešte nebol taký dostupný a našinci sa učili len z rád, ktoré niekde počuli, prípadne na vlastných pokusoch. No čo funguje v jednej krajine, nemusí v inej, pretožé má iné klimatické podmienky.
 
Veci, ktoré treba mať na pamäti pre zdravé stromy si rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.
 
Substrát
 
Jedna z prvých vecí, ktoré som sa naučil z blogu Waltera Palla je dôležitosť moderného priepustného substrátu.
Preto už od začiatku sadím moje stromčeky väčšinou do čistého zeolitu. (Frakcia 2,5-5mm)
Okrem toho, že je to u nás asi najlacnejšia voľba (25 kilové vrece kúpite priamo u výrobcu za 4,50, v maloobchodoch okolo 7 eur) odpadne Vám starosť o preliatie a možnú hnilobu koreňov kvôli premočeniu - voda cez zeolit pretečie, ten ju nasaje a poskytne koreňom dostatok vlahy a vzduchu na rozdiel od bežne dostupných bonsajových substrátov, ktoré majú tendenciu časom "zabetónovať" korene v miske.
Na sfarbení zeolitu je jasne vidieť, kedy je mokrý (je tmavší) a kedy suchý (svetlejší)
Obdobne je to u akadamy, ktorá je v bonsajovom svete považovaná za akýsi svätý grál substrátov, no v našich podmienkach sa zvykne rýchle rozpadávať na rozdiel od zeolitu a ak neplánujete presádzať stromček každý rok či dva - čo je tiež jedna z povier ohľadom presádzania - korene sa v nej časom môžu udusiť.
Plus je ako dovozový materiál veľmi drahá.
Keďže čistý zeolit relatívne rýchlo preschne, na povrch používam mach, ktorý neslúži iba ako dekorácia krajinky, ale aj udržiava zeolit dlhšie vlhký.
Ten však občas neprežije priame slnko a preto ho treba vymeniť za čerstvý, ktorý nájdeme na rôznych miestach ako sú chodníky, múry, kamene, v trávnikoch a podobne.
O machu koluje tiež mnoho povier, no je pre bonsaje skôr prospešný.
 
Hnojenie
 
Keďže sú moje stromčeky v zeolite, ktorý im neposkytuje žiadnu výživu, je veľmi dôležité pravidelne hnojiť. Hnojím raz týždenne vodorozpustným hnojivom (Krístalon na okrasné dreviny) a raz za mesiac nastrkám do substrátu tuhé hnojivo (Floria - organo-minerálne hnojivo na okrasné rastliny).
Nie je absolútne potrebné kupovať predražené "bonsajové" hnojivá.
Základ je vedieť o čo nám ide a podľa toho vybrať pomer N-P-K.
Pri stromoch v začiatkoch svojej bonsajovej cesty - yamadori, výkopy zo zahrádky, alebo sadenice, kde potrebujeme budovať kmeň, alebo primárne vetvy a tým pádom rychlý a mohutný rast sa zameriavame na N - čo je množstvo dusíka, ktoré by v tomto prípade malo byť čo najvyššie z pomeru NPK.
Pri bonsajoch kde nám ide hlavne o kvitnutie sa zameriavame na P - fosfor.
A K - draslík  - podporuje rast koreňov a jeho väčšie množstvo príde vhod na jeseň.
No aj bežné hnojivá s rovnakým pomerom NPK nám pre zdravé stromčeky úplne postačia.
 
Poloha
 
Rôzne druhy stromov preferujú rôzne polohy so špecifickým prístupom k slnečnému žiareniu.
Na priamom slnku, kde si taký čínsky brest užíva, by japonskému javoru veľmi rýchlo spieklo listy a jeho ďalší osud by bol pravdepodobne spečatený.
Preto je veľmi dôležité si prečítať, aké miesto Váš zakúpený stromček potrebuje.
Krajinku/bonsaj si nevyberajte podľa toho, že máte pre ňu pred domom na juhovýchodnej strane pekné miesto a páčia sa vám japonské javory. Veľmi rýchlo by ste mali na peknom mieste krajinku s japonským mŕtvym drevom.
Na redukciu žiarenia sa samozrejme používajú aj rôzne clony a siete, no ak neplánujete niečo také použíť, zistite si aký druh sa Vám na dané miesto hodí.
 
Exteriérové vs Interiérové bonsaje
 
V interiéri Vám dlhodobo prežijú jedine tropické rastliny a stromčeky ako sú napríklad fikusy.
Stromy potrebujú slnko, vlhko, prúdenie vzduchu a to im v suchých prostrediach domov a bytov nedáte v dostatočnej miere.
Všetky supermarkety predávajúce masovo vyrábané "bonsaje" (alebo Mallsaie ako sa im hovorí v bonsajových kruhoch - z anglického slova "MALL" - nákupné centrum) predávajú bežne ako interiérovky aj činské bresty, ktoré sú populárne vďaka svojím malým listom.
No tie v interiéri skôr prežívajú ako žijú.
Jediný spôsob, ako dosiahnuť zdravý čínsky brest je umiestniť ho v lete vonku na priame slnko a v zime (po opade listov alebo po prvých mrazoch) ho zimovať v chladnej miestnosti, kde môže byť vystavený aj mínusovým teplotám, no je chránený pred mrazivým vetrom.
Čo sa týka ďalšej populárnej interiérovky Carmona microphylla alebo Čaj Fuki - je dosť nezvyčajné, aby prežila dlhšie ako jednu-dve sezóny. Sú veľmi často napádané voškami, a inými insektmi a pravidelné postreky sú nevyhnutnosťou.
Dýchať v byte výpary z postrekov nie je veľmi zdraviu prospešné.
Taktiež sú predávané v takzvaných prepravných substrátoch, ktoré obsahujú aj obyčajnú zeminu, íl a rozne iné zložky, ktoré strom v miske časom nepriamo zabijú, pretože je veľmi ťažké si ustrážiť polievanie.
 
Presádzanie a polievanie
 
Je veľmi dôležité stromček, ktorý ste si kúpili v supermarkete čím skôr presadiť do priepustného substrátu, hoci v nie ideálnom ročnom období, čím mu dovolíte "nadýchnuť sa".
Niekedy sa môžete stretnúť aj s tým, že predávaný stromček vraj práve presadili, no všetko čo spravili bolo, že ostrihali dlhé korene ktoré zvyknú byť pri mallsaioch obtočené okolo misky a odstránili trochu hliny zo strán a pridali tam akadamu.
Tým len pridali ďalší problém, pretože akadama preschne oveľa skôr ako prepravný substrát  - vy si podľa farby myslíte že treba poliať a pritom máte stromček stále premočený.
Toto sa Vám pri krajinkách a stromčekoch od nás stať nemôže, pretože si môžete veľmi ľahko prstom overiť že substrát tvorí čistý zeolit (pod vrstvou "keta", ktoré drží kopčeky pokope a mach relatívne pevne prilepený - čím je zabezpečené že zeolit ostáva dlhšie nasiaknutý vodou).
A na každom listnatom stromčeku, ktorý bol kedysi mallsaiom boli dôkladné vymyté korene.
Pri niektorých druhoch stromov sa môže primiešať istá zložka na dlhšie udržanie vlahy.
Ale s čistým zeolitom je to na istotu.
Korene v ňom rastú rýchlo a ľahko, dýchajú a nie sú premočené.
Čo sa týka frekvencie presádzania, odporúča sa raz za rok až dva.
Ale to je len ďalší zo zaužívaných spôsobov, ktoré nemusia byť vhodné stále.
Stromy by sa mali presádzať zase podľa toho, čo chceme dosiahnuť. Silný rast obstrihaných koreňov nám spôsobí silný rast konárikov s dlhými internodami.
To nie je vhodné pri stromoch, na ktorých budujeme už len jemné vetvenie konárov.
Uznávaný anglický bonsajista H.H. napríklad svoj dosť veľký bonsaj z hlohu v malej miske nepresadil 13 rokov, pretože vetvenie je už v takom stave, že silný rast by mu ho poškodil.
Samozrejme je dôležité pozorovať, ako sa bonsai počas sezóny správa, a ak vidíme že sa mu  prestáva dariť, nasledujúcu jar presádzame.
Jedno z pravidiel polievania je, že bonsaje polievame podľa potreby - nie striktným režimom.
Pri zeolite môžte stromček poliať aj 10 krát denne a neriskujete, že budete mať premočený substrát, pretože všetka prebytočná voda hneď vytečie.
Takže menej starosti o korene.
No keďže zeolit aj relatívne rýchlo preschne (v závislosti od umiestnenia) je potrebné ho aj častejšie polievať ako bežný substrát. Malé krajinky od nás s malým množstvom substrátu umiestnené na priamom slnku po väčšinu dňa aj trikrát denne.
A nezabúdať na zabezpečenie starostlivosti počas dovoleniek a inej neprítomnosti doma!
Fóra su plné otázok typu "Bola som na dovolenke dva týždne a po návrate som zistila, že môj bonsaj má suché listy. Ako ho môžem zachrániť?"
Nijako. Bonsaj Vám môže vyschnúť aj keď ho nepolejete 1 deň a nechali ste ho na priamom slnku.
 
Insekty, choroby a zvieratá
 
Zdravé bonsaje rastúce v ideálnych podmienkach sú väčšinou odolné voči väčšine insektov a tie ich nemôžu nejak vážnejšie poškodiť.
No nie vždy je to pravidlo
Stromčeky sú počas celej rastovej sezóny vystavené útokom mnohých lezúcich a plaziacich sa potvor a preto je postrek niekedy nevyhnutný.
Väčšinou sa o votrelcov dostatočne postará Karate, no pri roztočcoch, je potrebné použiť rôzne iné postreky na ich rôzne vývojové štádiá.
Hlavne nezabudnúť na predjarný postrek na všetkých stromoch, ktorý zabíja prezimujúcich škodcov ktorých nezabili mrazy.
Múčnatka a iné hubové choroby si občas tiež zgustnú na vašich bonsajoch a tu zase prichádzajú do hry rôzne postreky.
Čo sa týka zvierat, tak tak ako predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre bonsaje (či už ich zvalia alebo ohryzú) pri niektorých druhoch môžu bonsaje ublížiť im, pretože su po požití jedovaté - ako napríklad wistéria, fikusy a iné.
Preto je vhodné zamedziť ich spoločnému kontaktu.
 
 
Pevne dúfam, že ste sa z uplynulých riadkov čo-to naučili a poskytnete svojím stromčekom najlepšiu možnú starostlivosť.
Všetky prípadné ďalšie otázky ohľadom starostlivosti o stromčeky zakúpené u nás mi zasielajte na mimo@bonsajovekrajinky.sk .
Veľmi rád odpoviem, pretože mojou prioritou  je, aby vám stromček od nás čo najdlhšie prežil a nie aby ste si prišli kúpiť iný, lebo ten prvý vám zomrel.
 
S pozdravom,
 
Milan "Mimo" Krištof
Stiahnite si podrobnejšie inštrukcie ku krajinkám s čínskymi brestmi
Stiahnite si podrobnejšie inštrukcie ku krajinkám s borievkami čínskymi
Stiahnite si podrobnejšie inštrukcie ku krajinkám s fikusmi
Stiahnite si podrobnejšie inštrukcie ku krajinkám s brezou
Stiahnite si podrobnejšie inštrukcie ku krajinkám s hrabmi
Stiahnite si podrobnejšie inštrukcie ku krajinkám s berberismi